Jeśli chcesz zostać michalitą, to pierwszy krok, jaki powinieneś zrobić, to skontaktować się z jednym z księży ze Zgromadzenia, najlepiej z tym, którego znasz. Jeśli żadnego nie znasz, to zapraszam do kontaktu ze mną, czyli referentem powołaniowym (powolania@michalici.pl; tel. 503 356 134). Nazywam się Jarosław Witkowski jestem michalitą, który chce Ci pomóc w odpowiedzi na pytanie, jaką wolę ma dla Ciebie Bóg. Następnie powiem Ci, co trzeba zrobić dalej!
Odpowiedź jest bardzo prosta! Słowo michalici pochodzi od hebrajskiego słowa michael, co znaczy Któż jak Bóg! Jest to zawołanie św. Michała Archanioła, który w czasie próby aniołów opowiedział się za Bogiem. Jednym z głównych zadań michalitów jest szerzenie kultu św. Michała Archanioła, patrona dobrych wyborów, wspomożyciela w walce ze złym duchem.
CSMA to skrót pochodzący od łacińskich słów Congregatio Sancti Michaelis Archangeli, czyli Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła.
Rekolekcje powołaniowe to czas, który ma Ci pomóc w odpowiedzi na pytanie: Panie, jak mnie stwarzałeś, kim chciałeś, żebym był? Rekolekcje te odbywają się w naszych michalickich domach zakonnych. Prowadzą je: ks. Jarosław Witkowski, ks. Piotr Dąbrowski, ks. Andrzej Żarkowski, ks. Grzegorz Sprysak. W ciągu kilku dni można przyjrzeć się życiu michalitów, ich pracy i posłannictwu, lepiej poznać siebie, spędzić trochę więcej czasu z Panem Bogiem i drugim człowiekiem.
Na rekolekcjach nie będziesz sam. Wręcz przeciwnie, spotkasz Twoich rówieśników, którzy także szukają celu w swoim życiu. Razem będziecie rozmawiać, modlić się, grać w Fifę 2022, jeździć na snowboardzie i spędzać wolny czas.
Jeżeli zastanawiasz się, co robić w swoim życiu, lub może odczuwasz delikatne wołanie Jezusa w sercu: „Pójdź za Mną”, przyjedź na rekolekcje!
Oczywiście, że tak! Choć na początku kontakt z najbliższymi będzie nieco ograniczony. Nowicjat to taki szczególny czas, w którym trzeba mocno się wsłuchać w głos Pana Boga, dlatego im mniej rozproszeń, tym lepiej. Ale nie ma się co martwić, bo rodzina będzie mogła Cię odwiedzić kilka razy w roku. Istnieje też możliwość kontaktu telefonicznego. Natomiast w seminarium sam decydujesz, jak często chcesz się widzieć z bliskimi, tak aby oni nie czuli się opuszczeni, a Twoje zakonne obowiązki nie ucierpiały.
Gdy wstępujesz do michalitów, to oni stają się Twoją rodziną, a Twoja rodzina – częścią michalitów. W charyzmacie michalitów wpisana jest troska całego Zgromadzenia o rodziny współbraci.
Twoja rodzina, odwiedzając Cię w nowicjacie lub w seminarium, może zobaczyć, jak wygląda tam Twoje życie. To może pomóc przełamać im opór przed Twoja decyzją i zmienić ich stereotypowe myślenie o życiu w klasztorze.
Zarówno bracia jak i księża w naszym Zgromadzeniu są zakonnikami spod sztandaru św. Michała Archanioła i składają te same zakonne śluby. Różnica polega na tym, że księża przyjmują sakrament święceń. W związku z tym nieco różnią się ich obowiązki.
BRACIA bardzo często służą wspólnocie i zadaniom, jakie pełni Zgromadzenie. Mamy w Zgromadzeniu braci, którzy posługują na różnych frontach działalności Zgromadzenia. Są bracia, którzy posługują jako kustosze samochodu-kaplicy figury Świętego Michała Archanioła, są też tacy, którzy posługują w Sanktuarium św. Michała Archanioła, niektórzy mogą pracować z dziećmi i młodzieżą w oratoriach i świetlicach, są tacy którzy odpowiadają za dom czy troskę o starszych współbraci. Bracia bardzo często pomagają także w duszpasterstwie.
KSIĘŻA MICHALICI odprawiają Msze św., posługują w konfesjonale, głoszą kazania, rekolekcje, prowadzą nabożeństwa związane z peregrynacją figury św. Michała Archanioła, misje święte, prowadzą szkoły i katechizują, prowadzą świetlice dla ubogich, zaniedbanych dzieci, pracują też z ich rodzinami.